NET Kurumsal Değerleme ve Danışmanlık A.Ş.

Konut kredisi Ertelemelerine Bir Müjde de BDDK’dan Geldi.

Konut kredisi Ertelemelerine Bir Müjde de BDDK’dan Geldi.

Bankalar geçtiğimiz hafta korona salgını nedeniyle ödeme dengesi bozulan tüketiciler için konut kredisi borçlarını erteleyeceğini duyurmuştu. Ertelemenin netleşmesi ile bir müjde de kamu bankalarından geldi.

Geçtiğimiz hafta bankalar coronavirus kapsamında ödeme gücü bozulan müşteriler için kredi borçlarını ertelediğini duyurdu. Kamu bankalarının öncülük ettiği kampanyaya kısa zamanda birçok özel bankada destek verdi.

Geçtiğimiz hafta duyuruların yapılmasına rağmen henüz erteleme işlemine başlamayan özel bankalar Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ‘konunun takipçisiyiz’ ifadelerinin ardından bu hafta ile kullandırıma başladı.

Öncelikli olan sektörlerdeki ticari kredilere 12 aya kadar erteleme imkanı sunan bankalar bireysel müşterilerinin taşıt kredisi, konut kredisi ve ihtiyaç kredisi borçları için üç, altı ve on iki aya kadar erteleme imkanı sunuyor.

BDDK’dan Konut Kredisi Ertelemeye Ek Kolaylık

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) dün itibariyle sistemi rahatlatacak bir hamleye adım attı. İhtiyaç kredilerinde 60 ay konut kredisinde ise bankalara göre 120 ile 180 aya kadar olan maksimum kredi vadesinde ertelemeye ilişkin bir istisnaya gitti. Kredisini yeni çeken ve örneğin 60 ay vadeye takılarak erteleme imkanı bulamayan tüketiciler için maksimum kredi vadesinin üstüne erteleme vadesi eklenebilecek.

Kredi ertelemeye başlayan bankaların erteleme için yüksek faiz oranları sunması tüketici tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Kamu bankaları tüketiciyi oldukça rahatlatacak bir uygulamaya giderek kredi erteleme faizlerini kredi süresince yayma kararı aldı.

Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank’tan konut kredisi erteleme yapmak isteyen tüketici erteleme süresi boyunca hiçbir ödeme yapmayacak ve erteleme faizi kredinin geri kalanına eklenerek vadeye eşit taksitli olarak bölünecek.

Bankaların salgın nedeniyle ekonomik olarak güçlük çeken tüketiciye sunduğu bu destek oldukça cazip duruyor.

Özel bankalardan bazılarıda yüksek tutarlı konut kredisi taksitlerine ek bir faiz uygulanmayacağını ve kredi faiz oranı üzerinden ertelenen ay kadar faiz uygulanacağını bildirdi.

Bazı bankalar salgının oluşturduğu tehdidi en aza indirmek için SMS ile çağrı merkezi aracılığıyla ya da online bankacılık sistemi üzerinden şubeye gitmeden kredi yapılandırmaya ve kredi erteleme yapmaya başladı.

Araştırmalara göre kamu bankalarından %0.79 faiz oranı ile 100.000 TL tutarda ve 5 yıl vade boyunca kredi borcu olan bir tüketici için konut kredisi erteleme hesaplama yapıldığında altı ay ödemesiz dönem sonra tüketicinin aylık ödemeleri 1.950 TL, toplam geri ödemesi ise 128.700 TL oluyor.

KAYNAK