NET Kurumsal Değerleme ve Danışmanlık A.Ş.

Koronavirüs nedeniyle konut kredisi başvuru oranları %30 düştü.

Koronavirüs nedeniyle konut kredisi başvuru oranları %30 düştü.

Koronavirüs sebebiyle ekonomide yaşanabilecek sıkıntıları azaltabilmek amacıyla finans sektörü yeni önlemler almaya devam ediyor.

Topyekün mücadele kapsamında bankalar da kredi borçlarında erteleme, ödemesiz dönem, yapılandırma ve ek kredi limitleri de dahil olmak üzere birçok destek paketini devreye aldı. Bu dönemde Google üzerinden “kredi erteleme” aramaları 100 kat artış göstererek vatandaşların eğilimini ortaya koydu. İncelemeye göre, Mart ayının ilk haftasına (2-8 Mart) göre, geçtiğimiz hafta (23-29 Mart) online kredi başvurularında dikkat çekici değişimler yaşandı. İhtiyaç kredilerinde %50, taşıt kredisi başvurularında %15 artış yaşanırken konut kredilerinde ise başvurular %30 düştü.

Kredi borç erteleme kararı ihtiyaç kredisine talebi artırdı.

Borç erteleme kararlarının ardından endişelerin aratarak devam ettiği piyasalarda vatandaşlar olası senaryolara karşı ihtiyaç kredilerine yöneldi. Mart ayının ilk haftasına göre online ihtiyaç kredisi başvuruları %50 arttı. İhtiyaç kredilerinde bu hafta itibarıyla faiz oranları %0,99 ile %1,79 arasında dalgalanırken, ortalama faiz oranı ise %1,39 seviyesinde.

Konut alımı için açıklanan destek piyasayı hareketlendirmedi.

Salgına karşı açıklanan ilk destek paketinde 500 bin liranın altındaki konutlar için kredilendirilebilir miktar %80’den %90’a çıkarılarak asgari peşinat %10’a düşürülmüştü. Bu kararın özellikle konut kredisi tarafında bir hareketliliğe yol açmadığı görülüyor. Analizlere göre geçtiğimiz hafta konut kredisi başvuru oranları %30 düşüş gösterdi.

Salgın nedeniyle toplu taşıma araçlarını kullanmak istemeyenler özellikle kişisel araçlarıyla trafiğe çıkmayı tercih ediyor. Sosyal izolasyon hassasiyeti çocuklu ailelerde öne çıkarken, özel araçla seyahat beklentisi ekonominin genel anlamda duraksamasına rağmen taşıt kredisi başvurularını %15 artırdı.

KAYNAK