NET Kurumsal Değerleme ve Danışmanlık A.Ş.

Ocak 2019 Ortasında Konut Kredisi Faiz Oranlarında Son Durum Nedir?

Ocak 2019 Ortasında Konut Kredisi Faiz Oranlarında Son Durum Nedir?

Konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş trendi Ocak ayında da devam ediyor. Bankaların konut kredisi faiz oranları ortalaması %2.28 seviyesine geriledi.

Kur krizi ve Merkez Bankası faiz arttırım kararından olumsuz etkilenen konut kredisi faiz oranları 2018 ilk yarısında %3 ve üzeri seviyelere ulaşmıştı. 2018’in üçüncü çeyreği sonrasında düşüş ivmesine giren konut kredisi faiz oranları Ekim ayından itibaren düşüşe geçti.

Verilere göre ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisi faizlerinden oluşturulan tüketici kredi faizi %37.73’e çıktıktan sonra 4 Ocak’ta %31.94’e indi ve 3-3.5 ayda 5.78 puan azaldı. Konut kredileri en yüksek %29.28’e kadar çıkarken sadece 1.58 puan azalarak %27.70’e indi. Bireysel krediler arasında düşüş hızı en yavaş kredi türü konut kredisi olsa da düşüş ivmesinin ilerleyen aylarda devam etmesi bekleniyor.

Konut kredisi faiz oranlarının yükselmesi ile son açıklanan TÜİK 2018 Kasım verilerinde ipotekli satışların bir önceki senenin aynı ayına oranla %85 düştüğü görüldü.

Konut sektöründe yaşanan olumsuzluklar ve konut almakta zorlanan vatandaş için geçtiğimiz ay Ziraat Bankası ile konut sektörü arasında işbirliği anlaşması gerçekleştirildi. İşbirliği kapsamında konut sektörünün de desteğiyle bankalar anlaşmalı konutlarda ilk olarak 120 ay vade ve 500 bin TL’ye kadar %0.98 faiz oranları ile konut kredisi kullandırmaya başladı.

Kampanyaya Ziraat Bankası’nın ardından HalkBank, VakıfBank, İş Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası ve son olarakta Kuveyt Türk Bankası destek verdi. Anlaşmadaki konut fiyatlarının yüksek olması göz önünde bulundurularak kampanyada bulunan bazı bankalar 500 bin TL olan kredi üst limitini 1 milyon 200 bin TL kadar çıkardı.

Anlaşmalı projelerin sadece büyük şehirlerde bulunması ve marka konutların satış fiyatlarının yüksek olması sebebi ile %0.98 faiz oranlı konut kampanyası konut almak isteyen birçok vatandaşı kapsamadı.

Konut Kredisi Faiz Oranlarında Son Durum Nedir?

İkinci el konut almak isteyen vatandaş ise bankaların kampanya haricindeki konut kredisi faiz oranlarına mahkum kaldı. Anlaşmalı konut projeleri haricinde bankaların konut kredisi faiz oranları alt seviyesi %1.89’dan başlıyor. Güncel olarak en yüksek konut kredisi faiz oranı ise %2.8 seviyesinde.

%1.89 faiz oranlı, 100 bin TL tutarlı, 60 ay vadeli konut kredisi için hesaplama gerçekleştirildiğinde kredinin toplam geri ödeme miktarı 168.000 TL ye, aylık ödemeleri ise 2.800 TL’ye karşılık geliyor.

KAYNAK