NET Kurumsal Değerleme ve Danışmanlık A.Ş.

Projelere Net - Brüt Alan Zorunluluğu Getiriliyor.

Projelere Net - Brüt Alan Zorunluluğu Getiriliyor.

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yapılan bu düzenlemeye göre artık mimari projelerde brüt ve net yüzölçümü bilgisi aranacak.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Kat irtifakı ve kat mülkiyeti işlemlerine esas olan mimari projeler üzerindeki bağımsız bölüm listesi kısmında, bağımsız bölümlerin brüt ve net yüzölçümü bilgilerinin yer alması zorunlu hale geldi. Bu bilgilerin proje aşamasında alınması, yeni tapu senetlerinde kolaylık sağlayacak. Yeni tapu senetlerinde proje m²’si olarak açılan bölümde bağımsız bölümlerin mimari projelerindeki brüt ve net yüz ölçümleri yer alacak” dedi.

 

Arsa Payı Dağılımı Değere Göre Yapılmalı.

Taşınmazlara ilişkin bağımsız bölüm listeleri yapılırken arsa payının değere göre paylaştırılması gerektiğini de belirten Özelmacıklı “Arsa payı, bağımsız bölümlere tahsis edilen ortak mülkiyet payıdır. Bu pay bazen m2 bazen de eşit olarak paylaştırılıyor. Aslında arsa payları bağımsız bölümlerin her birinin konum ve büyüklüklerine göre hesaplanan değerleri ile oranlı olarak paylaştırılmalıdır. Arsa paylarının bağımsız bölümlerin payları ile oranlı olarak tahsis edilmediği hallerde, her kat maliki veya kat irtifakı sahibi, arsa paylarının yeniden düzenlenmesi için mahkemeye başvurabilir” dedi.

KAYNAK