NET Corporate Appraisal and Consulting, Inc.

Konut Kredi Faizlerinde 0,63 Beklentisi!

Konut Kredi Faizlerinde 0,63 Beklentisi!

Kredi faizlerinde yaşanan indirimler tüm hızıyla devam ederken bir faiz indirim müjdesi daha geldi. Konut kredisi faizleri %0.63’e düşecek mi?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Cuma günü “Kahramanmaraş İş Dünyası Buluşması”nda kredi faiz oranlarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Daha öncede konut kredisi faizlerinin önce %0.99’a sonra da %0.79’a düşeceğini müjdeleyen Albayrak kamu bankaları ile görüştüklerini ve faizleri daha da düşüreceklerini aktardı.

Bakan Albayrak, “Merkez Bankasının politika faizini %11,25’e indirmesine paralel olarak kredi faizleri de hızla gerilemeye devam ediyor. Böylece, bir önceki yılın ocak ayına göre ticari kredi faizleri ortalama 14 puan, konut kredisi faizleri ortalama 14 puan, ihtiyaç kredisi faizleri 16 puan, taşıt kredisi faizleri ise 15 puanın üzerinde geriledi. Bildiğiniz gibi kamu bankalarımız faiz konusunda, piyasaların canlanması konusunda öncü bir rol üstleniyor ve elini taşın altına koyuyor. 9 ile 11 bandındaki faizlerle ilgili kamu bankalarımızla görüştük ve bunu %8 ile %10 aralığına getirmek için mutabık kaldık.” dedi.

Konut kredisi faizlerinde güncel olarak en düşük oran aylık %0.79 yıllık maliyette ise %10 ile uygulanıyor. Söz konusu faizin yıllık %8’e indirilmesi halinde konut için en uygun faiz oranı da %0.63’e gerileyecek.

İndirim sonrası düşmesi beklenen %0.63 faiz oranı ile 200.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 10 yıl vade için toplam geri ödemesi 285.000 TL oluyor. Kredinin aylık taksitleri ise yaklaşık 2.400 TL’ ye denk geliyor.

Araştırmalara göre 10 Şubat ile başlayan haftada en uygun faiz oranlı konut kredileri şu şekilde;

Kamu Bankaları

Kamu bankaları güncel olarak ilk kez satışa sunulan konutlar için ortak kredi kampanyası sunuyor. Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank ve Ziraat Katılım Bankası sıfır konut için aylık %0.79 faiz oranı ile 15 yıl vadeye kadar kredi kullandırıyor.

Kamu bankalarının ikinci el konutta sunduğu kredi faiz oranları özel bankaların gerisinde kalıyor. Ziraat Bankası ve HalkBank %0.99, VakıfBank ise %0.93 faizle ikinci el konuta kredi sağlıyor.

Kuveyt Türk Bankası

Kuveyt Türk Katılım Bankası konut finansmanı için tabela kar payı oranlarını %0.94 olarak uyguluyor. Banka ayrıca kampanyalı konut finansmanı dahilinde tüm konut taleplerini %0.89 oranla karşılıyor.

İNG

İNG tabela faiz oranlarını %0.96 kampanyalı konut kredisi faiz oranlarını ise %0.94 olarak sunuyor.

İş Bankası

İş Bankası %1.75 tabela faiz oranı sunsada kampanyalı ürünleri için %0.95 faizle konut kredisi sağlıyor.

Akbank

Akbank’ta geçtiğimiz haftanın son günü uyguladığı indirim sonrasında 10 yıla kadar tüm vadelerde %0.95 faiz oranı sunuyor.

Yapı Kredi Bankası

Yapı Kredi Bankası dün uyguladığı indirim sonrasında 3 yıl vadeye dek %0.95, 5 yıl vadeye kadar %0.97 ve 10 yıl vadeye kadar %0.99 faizle kredi kullandırmaya başladı.

KAYNAK