NET Corporate Appraisal and Consulting, Inc.

Şirketlerin tapu işlemlerine büyük kolaylık geliyor.

Şirketlerin tapu işlemlerine büyük kolaylık geliyor.

Ticaret sicil müdürlükleri tarafından üretilen ve tapu işlemlerinde kullanılan yetki belgeleri artık merkezi kayıt sisteminden (MERSİS) elektronik ortamda alınacak.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı “Şirketler ve bankalar gibi özel hukuk tüzel kişilerinin tapu işlemlerinde Ticaret Sicil Müdürlüğünden yetki belgesi alınması isteniyordu. Artık tapu işlemlerinde ticaret sicilinde kayıtlı şirketlerden, yetki belgesi ve imza sirküsü talep edilmeyecek, belge elektronik olarak alınacak. Uygulama sayesinde işlemler daha hızlı ve güvenli olarak yapılabilecek. İş yükü azalacak, sahtecilik girişimleri de engellenmiş olacak” dedi.

İş Yükü Ortadan Kalktı.

Uygulamanın teamülen istenen belgelerin kaldırılması olarak uygulandığını belirten Özelmacıklı “Sistem artık Ticaret Bakanlığınca tutulan ticaret sicil kayıtlarının tapu işlemlerinde kullanılmasına imkân sağladı. Tapu Kadastro Bilgi Sistemi (Takbis) ekranlarında Mersis Tüzel Kişi Sorgulama bölümü açıldı. Sistem üzerinden hem şirket, hem de yetkilisi görüntülenerek doğrudan belge oluşturulabiliyor. Firma ve yetkili hala aktif ise tapu işlemi yapılabiliyor” dedi.

Mersis Nedir?

MERSİS ülkemizdeki e-dönüşüm sürecinin en önemli projelerinden olup, kamunun elektronik hizmetleri için tasarlanan dört temel veri tabanından birisidir. Sistem 2015 yılından itibaren iki temel fonksiyonu sağlamak amacıyla tasarlanmıştır. Bu fonksiyonlardan ilki, şirket ile ticari işletmelerin kayıt, değişiklik ve terkin işlemlerinin elektronik ortamda yürütülmesi ve ticaret sicili kayıtları ile tescil ve ilan edilmesi gereken içeriklerin düzenli olarak depolanarak elektronik ortamda sunulmasıdır. İkinci temel fonksiyonu ise tüm tüzel kişilikler ve diğer ekonomik birimlerin tekil numara ile bir sistemde birleştirilerek kamu kurumlarının tüzel kişiliklerle ilgili ihtiyacı olan bilgilerin tek noktadan sağlanmasıdır.

KAYNAK