NET Corporate Appraisal and Consulting, Inc.

Ziraat Bankası ile çalışan konut projelerinde faiz yüzde 1’in altında.

Ziraat Bankası ile çalışan konut projelerinde faiz yüzde 1’in altında.

Ziraat Bankası, konut stokunun eritilmesine yönelik olarak kendi müşterisi olan konut inşaat şirketlerinden ev alanlara % 0.98 faizle 500 bin TL'ye kadar konut kredisi kullandıracak.

Banka tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

"Uygulama kapsamına hali hazırda Bankamızla aktif olarak kredili çalışmakta olan konut üreticileri alınmış olup, bu firmalardan konut satın alacak müşterilerimize aylık %0,98 faiz oranı ve 120 aya varan vade seçenekleriyle 500 Bin TL’ye kadar konut kredisi kullanma imkanı sunulacaktır.

Yapılan çalışma ile Bankamızca konut kredisi faiz oranı aylık %1,78 olarak belirlenmiştir. Bankamızla çalışmakta olan konut üreticisi firmaları da elini taşın altına koyarak, faiz maliyetinin bir kısmını üstlenmeleri neticesinde müşterilerimize faiz oranı aylık %0,98 olarak yansıtılacaktır.

Bu kapsamda, Bankamızla çalışmakta olan firmaların elinde bulunan bitmiş birinci el ve henüz tamamlanmamış inşaatı devam etmekte olan konut satışlarının finansmanına destek verilecek ve böylelikle firmalarımızın elinde bulunan konut stokunun eritilmesine yönelik de önemli katkı sağlanmış olacaktır.

"KONUT SEKTÖRÜNE ÖNEMLİ CANLILIK GETİRECEK"

"Öte yandan; kullandırılan konut kredilerinin bir kısmı söz konusu firmaların Bankamıza olan kredilerinin geri ödenmesinde kullanılacaktır. Bu durum bir taraftan firmaların üzerindeki mali yükün hafifletilmesi, diğer taraftan da bankamızca kullandırılmış olan kredilerin seyyaliyetinin sağlanması açısından önemli kazanım oluşturacaktır."

Bu uygulama ile başta alt ve orta gelir grubunda yer alan müşterileri olmak üzere tüm müşterilerin konut sahibi olmak için ihtiyaç duyduğu finansmana daha kolay ulaşmasının sağlanacağı ve konut sektörüne önemli bir canlılık getirileceği vurgulandı.

KAYNAK